Auktionskatalog n°35 : Förteckning över en samling målningar av svenska och utländska konstnärer, skulptur, äkta mattor samt teckningar och grafik ur framlidne tandläkare Ferdinand Samuels och andra samlingar, samlingen försäljes å auktion I, Svensk-franska Konstgalleriet, Arsenalsgatan 9, Stockholm, onsdagen den 29 oktober 1941, från kl. 10.30 FM - 1 EM samt från kl. 2.30 EM.
- 1941
- 20e siècle
- Vente. Art. Stockholm. 1941-10-29
- Collection. Art. Samuels, Ferdinand
- 1 vol. (42 p.) : ill. ; in-8°
- Cote de l'original : VP 1941/176
- Stockholm
- Contient des reproductions
- 63
- NUM CVP00189_19411029